Sterilizasyon
12 Kasım 2021

Hastanemiz ameliyathane, poliklinik ve servis birimlerinde yapılan cerrahi işlemlerde kullanılan cerrahi aletler ile hastaya kullanılacak tüm steril tekstil ve sarf malzemelerin sterilizasyonu ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.

Birimlerden gelen tüm malzemeler tek tek kontrol edilerek kirli alana kabul edilmektedir. Birime kabul edilen tüm malzemeler ilk önce kaba yıkama işlemine tabi tutulduktan sonra yıkama makinesinde yıkanır. Yıkama makinesinden çıkan temiz aletler paketleme bölümünde birimlere göre paketlenerek sterilizasyon işlemi için cinslerine göre sterilizatöre (otoklav) alınmaktadır. Tüm sterilizasyon, paketleme ve etiketleme işlemleri tamamlanan malzemeler dağıtım ve kullanım için ilgili bölümlere yerleştirilir. Bu işlemlerin uygulandığı tüm süreçlerde kirli, temiz ve steril alanlar birbirinden tamamen ayrılmış ve alanlar arasında malzeme akışı kurallar dahilinde uyarıcı işaretlerle tanımlanmıştır.

Hastanemiz birimlerinde birçok cerrahi müdahale yapılmakta olup, yapılan cerrahi işlemlerde kullanılan cerrahi aletler ile hastaya kullanılacak tüm steril tekstil ve sarf malzemelerin sterilizasyonu ve dezenfeksiyonu işlemleri Sterilizasyon Biriminde 7/24 saat devam etmektedir.


İletişim:
0466 415 25 75 /2031


Çalışan Personellerimiz

Gülnaz KOCAMAN                     Sorumlu Hemşire

Yunus BÜLBÜL                           Personel