Hemodiyaliz
08 Ekim 2021

Hemodiyaliz; İleri derecede böbrek yetmezliğinde yiyeceklerimizin vücudumuzda parçalanması sırasında oluşan ve normalde idrarla atılan zararlı maddeler ve suyun fazlası atılamamakta ve vücudumuzda birikmektedir. 

Hemodiyaliz tedavisi hastanın böbrek yetmezliğinin şiddetine, yaptığı idrar miktarına bağlı olmak üzere haftada 2- 3 kez 4- 6 saat süre ile uygulanır. Hemodiyaliz tedavisi genellikle hastanede veya bir hemodiyaliz ünitesinde uygulanır. Ancak uygun makine ve ekipmanla evde de uygulanabilir.

Hemodiyaliz uygulamadan önce; hasta kanını alıp makineye vermek için damar yolu gereklidir. Bu amaçla hastanın atardamarı ve toplardamarı cerrahi olarak birleştirilir. Buna Arterio-Venöz Fistül denir. Ancak acil şartlarda diyaliz uygulanacaksa damar içi kateterizasyon uygulanır.

Hemodiyaliz Ünitesi hastanemiz A blok bodrum katta 2007 yılından itibaren belgelenmiş olup 7 negatif 1 pozitif makine ile haftanın altı günü halkımıza hizmet vermektedir. Hastaların hizmetlere ulaşımı için evlerinden “Diyaliz Hasta Taşıma Servis Aracı” ile alınmakta yine ayni şekilde tedavi sonrası evlerine bırakılmaktadır.

Her ay düzenli yapılan tetkikler sonucunda, konusunda uzman doktorlarımız tarafından, hastalarımızın diyaliz tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca, hastaların diyaliz tedavileri dışında her türlü hastalıkları ile ilgili konsültasyon işlemleri öncelikli olarak yapılması sağlanmaktadır. Tüm hastalarla görüşülüp gerekli bilgilendirmeler sonucunda organ nakli olmak isteyen hastalara ilgili yerlerle koordinasyonlar kurulmaktadır. Psikolog ve diyetisyen tarafından periyodik olarak hastalığın ve diyaliz işleminin yarattığı stresi azaltıp tedavi başarısını artırmak, beslenme ve sağlıklı yaşam kalitesini yükseltmek için danışmalık yapılmaktadır. Her yatağın başında hastalarımız için dizayn edilmiş televizyonlar bulunmakta, hastalara kahvaltı hizmeti verilmektedir.

İletişim: 0466 415 2575/2087

Çalışan Personellerimiz:

Emine ÖZDER              Diyaliz Hemşiresi        Birim Sorumlusu

Ayşegül ÖZDEMİR       Hemşire

Selay VEZİROĞLU      Hemşire

Nurten GÖKTEN         Hemşire

Özkan YÜREK            Diyaliz Teknikeri

İbrahim GÖKDEMİR   Diyaliz Teknikeri

Metin YILDIRIM          Temizlik Personeli